5/8/10

Κρίμα ρε Παοκάρα!

Δεν τα κατάφερε τελικά ο Παοκ καθώς ήρθε 3-3 στον αγώνα με τον Άγιαξ. Αν και όλα έδειχναν στην αρχή ότι ο Παοκ θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση εντούτοις δεν τα κατάφερε.
Αν και προηγήθηκε μόλις στο 17 με τον Σορλέν εντούτοις η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καταστροφική. Στα πρώτα 9 λεπτά δέχτηκε 3 γκολ. Στο 48 με τον Σουάρες στο 49 με τον Ντε Γιογκ και στο 55 με τον Βεντόγκεν ο Άγιαξ γύρισε το ματς. Εντούτοις ο Παοκ δεν το έβαλε κάτω και αντέδρασε αρχικά με τον Σαλπιγγίδη στο 56 ύστερα από γύρισμα του Σορλέν. Στο 78 θα μπορούσε να ισοφάριση με πέναλτι που έχασε ο Ίβιτς. Το πέναλτι το είχε κερδίσει ο Μπουσαϊντί ύστερα από ανατροπή από τον Ανίτα. Στο 88 ο Σαλπιγγίδης θα χάσει μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ στο οποίο τον νίκησε ο Στεκελεμπουργκ. Παρόλα αυτά στο 90 ο Ίβιτς θα ισοφαρίσει σε κενό τέρμα ύστερα από γύρισμα του Σαλπιγγίδη. Στα δύο εναπομείναντα λεπτά ο Παοκ δεν είχε τον χρόνο να κάνει το κάτι παραπάνω. Στο τέλος του αγώνα οι φίλαθλοι του Παοκ χειροκρότησαν την ομάδα αναγνωρίζοντας την προσπάθεια που έκανε η ομάδα.